Miestna akčná
skupina - 11 plus
Miestna akčná skupina – 11 plus

Prebieha úprava webových stránok. Ospravedlňte prosím prípadné nedostatky.

Čo je MAS?

Miestna akčná skupina (v skratke MAS) je názov pre nový druh spolupráce zástupcov verejného, súkromného a občianskeho sektora (t. j. zástupcov obcí, miestnych podnikateľov, miestnych spolkov a združení).

Na Slovensku sa MAS môžu stať občianske združenia, ktoré sú na základe hodnotenia rozvojovej stratégie vybraté Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a je im udelený Štatút MAS. Týmto rozhodnutím získajú aj finančné prostriedky na realizáciu svojej rozvojovej stratégie.

Každá miestna akčná skupina musí spĺňať základné podmienky týkajúce sa partnerstva, územia pôsobnosti a stratégie rozvoja:

• Počet obyvateľov MAS musí byť vyšší alebo rovný ako 10 000 a nižší alebo rovný ako 150 000.
  • Hustota obyvateľstva celého územia MAS nesmie byť vyššia ako 150 obyv./km2 – hustota sa vypočíta vydelením celkového počtu obyvateľov MAS celkovou rozlohou územia MAS (údaje k 31.12.2014).
  • Minimálny počet obcí tvoriacich MAS je 7.
  • MAS má právnu subjektivitu, t.z. je zastúpená občianskym združením v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov.
  • MAS má vytvorenú štruktúru orgánov, ktoré sú schopné spravovať verejné prostriedky a manažovať činnosť MAS.
  • MAS je zoskupenie predstaviteľov verejných a súkromných miestnych spoločensko-hospodárskych záujmov, v ktorých na úrovni rozhodovania nemajú ani orgány verejnej moci, ani žiadna záujmová skupina viac ako 49 % hlasovacích práv.
  • Členovia MAS musia pôsobiť na území MAS, t.z. mať na území MAS trvalý alebo prechodný pobyt, sídlo alebo prevádzku.
  • Z podpory sú vylúčené krajské mestá s výnimkou ich prímestských častí do 5000 obyvateľov. Z podpory sú zároveň vylúčené aj obce s počtom obyvateľov nad 20 000, tieto môžu byť súčasťou MAS, ale nemôžu byť príjemcom podpory, príjemcom podpory tiež nemôžu byť organizácie nimi zriadené, pričom subjekty z ich území môžu byť príjemcom podpory.
  • MAS musí mať vypracovanú stratégiu miestneho rozvoja vedeného komunitou (stratégia CLLD) s jasne formulovanými cieľmi a opatreniami, ktoré budú prispievať k podpore miestneho rozvoja. Stratégia musí obsahovať definované povinné časti a musí byť vypracovaná v súlade s definovanou osnovou stratégie.
  • Územie MAS, na ktoré sa vzťahuje stratégia musí pokrývať súvislé územie ohraničujúce katastre všetkých zahrnutých obcí, akceptovanou výnimkou môže byť ak je súvislosť územia prerušená vojenským obvodom.
  • Stratégia vypracovaná MAS je stratégiou CLLD, t.z. je vypracovaná ako multifondová –  zahŕňa opatrenia financované z EPFRV, ako aj z EFRR.

CLLD

Náhodný výber z galérie